wtorek, 26 lipca 2016

dolny śląsk

Ahoj!

Po (znów) długim czasie mojej nieobecności tutaj, przybywam z kolejnym postem. 
Jestem świeżo po wakacjach (ale jeszcze nie całkiem po), więc mam dość spory zestaw zdjęć do pokazania.
Dziś będzie nietypowo bo o regionie do którego zwiedzania Was gorąco namawiam:) Wrzucam oczywiście niewielki fragment całości.

Miejscem moich tegorocznych, wakacyjnych podróży był Dolny Śląsk a raczej jego południowa, mocno przygraniczna część.
Mam to szczęście że mój chłopak pochodzi z tego uroczego regionu i mogę bywać tam dość często:p
Jak to zwykle w życiu bywa, nie wszystko co planowaliśmy udało się zobaczyć ale byłam w wielu miejscach, w których nigdy wcześniej nie miałam okazji.

W drodze ''do'' zahaczyliśmy także o Wrocław. Wypiliśmy piwo i popstrykaliśmy trochę fotek.

Bystrzyca Kłodzka, która stanowi naszą bazę wypadową to przepiękne, malowniczo usytuowane miasteczko leżące w południowej części województwa.
Posiada liczne ślady przeszłości widoczne w swojej architekturze, np. pięknie zrekonstruowane mury obronne, Baszta Kłodzka i Rycerska, Brama Wodna, zabytkowy kościół, ratusz i figura wotywna na rynku a także wiele innych jak np. Muzeum Filumenistyczne.

W niedalekiej odległości od Bystrzycy mieści się senna wieś Gorzanów, w której rozlewa się wodę źródlaną ''Cyranka''. Mieszczą się tam także ruiny (ale w bardzo dobrym stanie, obecnie remontowane)renesansowego zespołu pałacowego z przełomu XVI i XVII wieku, otoczone pięknym parkiem ze stawem.

W pobliskich Górach Bystrzyckich mieszczą się ruiny kamiennego zamku Szczerba. Historia owej budowli nie jest niestety szczególnie dobrze udokumentowana. Niewiele wiadomo na temat dokładnej daty budowy pierwszego zamku, ani na temat jego losów. Otoczenie zamku stanowią gęste lasy mieszane. Ruiny należą też administracyjnie do pobliskiej wsi Międzylesie, która z kolei prawie graniczy z Czechami.

Kolejnym malowniczym miejscem naszej podroży było Międzygórze.
Jest to maleńka, bajkowo wyglądająca wieś położona w obrębie Masywu Śnieżnika w Sudetach Wysokich.
Wieś w XIX wieku rozsławiła niderlandzka księżniczka Marianna Orańska, która uczyniła z niej znany i często odwiedzany kurort.
Charakterystyczna drewniana zabudowa w stylu szwajcarskim a także liczne kamienno- drewniane budynki w stylu tyrolskim przypominają mi znane bawarskie widoczki.
W centrum możemy również podziwiać dość romantycznie wyglądający Wodospad Wilczki.
Międzygórze leży u stóp szczytu Śnieżnika, na który miałam przyjemność wdrapać się, po raz pierwszy zresztą. Podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na pobliskie czesko- polskie strony. Schodząc ze szczytu zatrzymaliśmy się w schronisku na coś dobrego.

Wspomniana wcześniej Marianna była także posiadaczką słynnego w okolicy zamku w Kamieńcu Ząbkowickim.
Ten zrobił na mnie zdecydowanie największe wrażenie.
Został zbudowany w stylu neogotyckim w XIX wieku, więc stosunkowo niedawno. Zamek a właściwie pałac ma jednak widoczne wpływy architektury arabskiej, może marokańskiej, przez co wygląda dość egzotycznie i wybija się na tle pozostałych. Umiejscowiony jest na wzgórzu, ponad pobliskimi zabudowaniami, otoczony lasem, parkami i fontannami.
Z tarasu pałacowego można podziwiać cudną panoramę na całą okolicę.
Ze względu na swoją bogatą historię, zwłaszcza z okresu wojennego i tuż powojennego, całość budowli oraz jej wyposażenie mocno ucierpiały. Obecnie sukcesywnie się go odnawia, rekonstruuje i utrzymuje wszelkie prace, aby przywrócić go do dawnego stanu z czasów jego świetności. 

Ostatnim punktem podróży było Kłodzko, które stanowi główne miasto całej Ziemi Kłodzkiej.
Świetnie zachowało kompletny i oryginalny układ urbanistyczny miasta średniowiecznego. Dostosowane do ukształtowania terenu i podporządkowane twierdzy, która majestatycznie góruje nad całym miastem.
Kłodzko ze względu na swą urodę i fotogeniczność, nieraz stanowiło plenery do kręcenia wielu filmów, teledysków, takich jak np. ''Czterej Pancerni i Pies''- podobnie jak zresztą Bystrzyca Kłodzka.

Dolny Śląsk naturalnie polecam wszystkim i to ''w ciemno''.
Nie znam drugiego, tak interesującego, pełnego tajemnic regionu w Polsce. Super atrakcyjne położenie wśród gór i pagórków, bliskość Czech, architektura, przepiękne widoki a także wszelkie legendy o Złotym Pociągu, skarbach i artefaktach porzucanych przez III Rzeszę, jeszcze bardziej ''podkręcają'' klimat tego regionu, napędzają turystów, poszukiwaczy a także wszystkich żądnych przygód i wrażeń i sprawiają że każdy chce tam wrócić.
Uwielbiam to miejsce za jego klimat, spokój jaki panuje w tych małych i miłych wsiach i miastach i za to że czas płynie tam naprawdę inaczej. Jakby na przekór i zupełnie niezależnie od rwącego tempa życia dużych metropolii, nawet pobliskiego Wrocławia.
No i zdecydowanie bardziej wolę to niż ''smażing'' na plaży :)
Jeśli więc tylko chcecie i możecie, polecam Wam a nie pożałujecie:)
Trzymajcie się więc i do następnego posta! :)


Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

Kłodzko

Bystrzyca Kłodzka, widok na mury obronne

Sudety, Gorzanów

Pałac w Gorzanowie

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

W drodze na Śnieżnik

Schronisko PTTK ''Śnieżnik''

Śnieżnik- szczyt

Śnieżnik po stronie czeskiej

Międzygórskie ogródeczki :)

Kłodzko- twierdza

Kłodzko- widok z twierdzy na miasto

Wrocław

Międzygórze

Bystrzyca Kłodzka

Gdzieś poza czasem

Wrocław ''Sedesowce''

Wrocław ''Sedesowce''

Wrocław, rzeka

Ruiny zamku Szczerba

Wszystkie zamieszczone powyżej zdjęcia stanowią moją własność.
Ich kopiowanie, wykorzystywanie i powielanie bez mojej zgody jest zabronione. 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz